Grocery Shopping

(The current mode of transportation for us is a snowmachine towing a sled. Cool, huh?)

Last summer, we shipped up 30 rubbermaid tubs full of provisions for the year. We calculated out how much rice, beans, pasta, flour, canned products, tea, coffee, etc. that we thought we would need. We spent a full day shopping, packing, and shipping our groceries. From Anchorage, it cost about $.75 per pound to ship the containers to Shishmaref. In addition to the mailed tubs, we stuffed three coolers full of frozen goods (meat, juice, veggies) and hand carried those out here. We actually saved all of our lists and have them analyzed and ready to use again this coming summer.

We estimated as best we could what we thought we would need for a school year. I’m impressed how well we have done. We have supplemented our initial shopping with items from the two stores in Shishmaref. The stores have quite a bit of ready-to-eat processed food. We were surprised at how much was available at the stores. We are careful. Sometimes the products are outdated. Our grocery shopping at the stores is usually eggs and fresh fruit or veggies. The eggs run about $8 per 18. Because eggs are too hard to ship ourselves, we rely on the stores up here.

People up here take opportunities to go to Anchorage to do fill-in shopping. Otherwise, we can “bush order” groceries through the mail from Fred Meyer or a couple of other companies. Most companies will charge a packing fee, the cost of the groceries, and the cost of the shipping. Besides flying in and out of here, groceries are our biggest expense.

We had an opportunity to go to our district office last weekend. The picture above is the last of the grocery shopping for the year from the village store at Unalakleet. We bought frozen vegetables, apples, butter, onions, gum, and other items. After spending $212, hopping a 10-seater bush plane, and being toted behind a snow machine on a sled,  our groceries are home and we are stocked up for the last part of the school year.

2 thoughts on “Grocery Shopping

  1. Wow, your store has eggs, vegetables, and fruits! You are so lucky! 🙂 Our store has very little and nothing fresh. We bought 5 dozen eggs in Nome, and I carried them on my lap on the plane. That will have to last us the whole semester. The only meat we have is what we were able to take with us on the chopper, so we don’t have a lot meat either. Such is life. Learning to simplify, simplify, simplify…

    Love your posts! 🙂

    • Well…they usually have eggs. The fruits and veggies are…not what the lower 48 is used to. It might be a box of apples…until the apples rot. It’s usually one type of fruit at a time and every couple of weeks. But, yes, compared to you…we probably look like a gold mine!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.